Viskóza vs. bavlna: čím sa líšia a ktorý materiál je lepší?

1_14

Obsahujú celulózu a používajú sa v textilnom priemysle. Aj keď majú viskóza a bavlna všeličo spoločné, zameniteľné nie sú. Zatiaľ čo bavlnu považujeme za prírodný materiál, pri viskóze to neplatí. Prečítajte si, aké sú ďalšie rozdiely medzi oboma materiálmi a po ktorom z nich siahnuť, pokiaľ chcete svoj šatník obohatiť o nové kúsky oblečenia pre letné obdobie.

Čo je viskóza?

Ako viskózu označujeme textilný materiál vyrábaný z rastlinnej suroviny – celulózy. Bežne sa získava z bavlníka alebo z dreva. V textilnom priemysle sa využíva už vyše sto rokov. Stretnete sa aj s termínom „rayon“, ktorý je považovaný za synonymum pre viskózu. Viskóza je polosyntetickou tkaninou, preto ju považujeme za alternatívu k tradičným prírodným materiálom.

Staršie generácie poznajú viskózu aj pod názvom „umelý hodváb“, pretože od 19. storočia sa vyrábala ako lacnejšia náhrada k tomuto luxusnému materiálu.

V posledných rokoch popularita viskózy – rovnako ako niektorých prírodných materiálov, napríklad merino vlny – znova rastie. Dôvodom je nárast záujmu o tému udržateľnej módy, ale aj zaujímavý súbor vlastností, ktoré tento materiál ponúka.

 Aké (ne)výhody má viskóza?

Oblečenie z viskózy vyťahujeme zo šatníkových skríň hlavne počas leta. A to najmä preto, že viskóza:

  • Je príjemná na dotyk - pri nosení nehryzie, splýva a v horúčave chladí. Šaty z viskózy sú tak perfektným outfitom do letných dní, kedy nám vonkajšie teploty dávajú poriadne zabrať a po pár metroch na priamom slnku sa kúpeme vo vlastnom pote.

  • Nežmolkuje – chuchvalcom z uvoľnených vlákien sa pri množstve umelých vlákien nevyhnete. Na viskóze sa žmolky nerobia, čo je pri opakovanom nosení niekoľkých kúskov oblečenia veľké plus.

  • Netvorí sa v nej statická elektrina – preto sa na ňu vo veľkom nezachytávajú chlpy alebo vlákna a smietka z iných odevov.

Na druhú stranu má viskóza aj svoje „proti“: najmä pri praní je dôležité zvoliť správny režim, aby ste sa oblečenie príliš nezrazilo alebo nezvratne nepoškodilo. Pokiaľ ste si do šatníka zaobstarali nový prírastok z viskózy, za ktorý ste zaplatili väčšiu čiastku, nechajte ho radšej vyčistiť.

TIP: Pokiaľ sa chystáte oblečenie z viskózy (prvýkrát) prať, dôkladne si prečítajte a dodržujte pokyny od výrobcu. Aj napriek tomu môže byť nový zvršok po vytiahnutí z práčky tuhý „ako doska“. Nedeste sa, že už si blúzku alebo tričko viackrát neoblečiete. Nechajte tričká či blúzku poriadne uschnúť. Po vyžehlení by sa mali vrátiť do pôvodného stavu.

Aké oblečenie z viskózy je najlepšie?

Viskóza skvele pohlcuje vlhkosť, a preto je ideálna na výrobu ľahkého a vzdušného oblečenia, ako sú letné košele, blúzky, sukne a šatky.

Často sa s ňou stretnete aj pri výrobe spodnej bielizne, v ktorej sa budete cítiť pohodlne aj počas úmorných horúčav, kedy ručička na teplomere letí strmo nahor.

TIP: Považujete sa za „módnych minimalistov“, ktorí si vystačia z pár kúskov oblečenia, kým z nich nevyrastú? Objavte kúzlo kapsulového šatníka.

Čo je to bavlna?

Bavlna sa získava zo semien bavlníka. Existuje viac ako 50 druhov tejto rastliny, viac ako 90 % svetovej produkcie bavlny ale zaisťuje bavlník srstnatý. Aj po spracovaní obsahuje bavlna cez 85% viskózy. Tentokrát však ide skutočne o prírodný materiál, ktorý sa používa ako pre oblečenie, tak aj ďalšie textilné výrobky.

2_15

Aké (ne)výhody má bavlna?

V tropických oblastiach používali naši predchodcovia bavlnu už pred niekoľkými tisíckami rokov. Aj dnes má v textilnom priemysle dôležité miesto, pretože bavlna:

  • Je mäkká, ale pevná – preto znesie častejšie pranie bez toho, aby ste to okamžite spoznali na jej kvalite. Materiál zostáva mäkký a všeobecne vydrží dlhšie ako oblečenie z viskózy.

  • Dobre nasáva vlhkosť a rýchlo schne – preto sa využíva nielen pri výrobe odevov, ale aj uterákov alebo utierok. V lete ale budete vďační aj za bavlnené tričko alebo blúzku, ktoré sa vám pri dlhšom pobyte na slnku nebudú lepiť k telu a poradia si aj s kropaje potu.

  • Odoláva vyšším teplotám – pri praní sa tak nemusíte zdráhať prať ich častejšie. Tým sa tiež od viskózy odlišuje.

Nevýhody bavlny sa často prejavia po opraní. Pri vlhkom a nedostatočne usušenom bavlnenom oblečení totiž hrozí, že zatuchne a začne hniť. Po vytiahnutí z práčky tak nechajte bielizeň poriadne vyschnúť, než ju uložíte do šatníka.

Na čo je bavlna najlepšia?

Medzi populárne oblečenie patria pánske bavlnené košele, v ktorých môžete vyraziť do kancelárie aj na menej formálnu schôdzku. Rovnako tak sa ale s bavlnou stretnete pri streetwear kúskoch: mikinách, teplákoch a iných častiach outfitov, kde hrá prím vysoká miera pohodlia a ležérny štýl.

Perfektný materiál neexistuje. Vyberte si radšej podľa vkusu

Pokiaľ hľadáte chladivý materiál, v ktorom sa budete cítiť dobre aj počas letných dní, s bavlnou ani viskózou chybou neurobíte. Vlastnosti oboch materiálov sú podobné.

Vyskúšajte oba materiály a uvidíte, z ktorého budete mať lepší pocit. Pri nosení, ale hlavne pred zrkadlom. Ani ten najlepší materiál na svete totiž nebude stačiť, pokiaľ sa nebudete v novom outfite cítiť pohodlne a šik.