Má vaša kabelka už nejaký ten piatok za sebou a na jej výzore je to poznať? Nemusíte si okamžite kupovať nový model. Niekedy stačí kabelke dopriať trochu starostlivosti a zakrátko bude skoro ako nová. Poradíme vám, ako vyčistiť povrch aj podšívku, aby ste sa za svoju kabelku nemuseli na verejnosti hanbiť.
Ako vyčistiť koženú kabelku?
Značkové kabelky z kože zaobstaráte už od niekoľko desiatok eur, čo dnes nie je žiadna horibilná čiastka. Pokiaľ však nechcete po niekoľkých mesiacoch meniť svoju doterajšiu koženú kabelku za novú, je potrebné sa o ňu náležite starať.
Hneď po zakúpení je nutné kabelku naimpregnovať. Tým ochránite jej povrch pred vlhkosťou, mastnotou a nečistotami. Na tieto účely sú ideálne impregnáty v spreji alebo kréme (podľa druhu kože), ktoré zoženiete v špecializovaných predajniach. Ak používate kabelku pravidelne, impregnovanie by malo prebiehať minimálne raz mesačne.
TIP: Prečítajte si, aké druhy kabeliek existujú a ako ich správne nosiť, aby ste po príchode na spoločenskú udalosť nemuseli čeliť uštipačným pohľadom svojho okolia.
Ak náhodou svoju koženú kabelku zamažete, nepanikárte. Pokiaľ sa do čistenia škvŕn pustíte včas, väčšinou stačí povrch kabelky utrieť vlhčenými obrúskami alebo navlhčenou mäkkou handričkou.
Na zašlé nečistoty sú vhodnejšie čistiace peny, vďaka ktorým odstránite z povrchu kože ohmaty alebo drobné zafarbenia od riflí či saka. Čistiacu penu nanášajte na zašpinené miesta v malých množstvách, aby dámska kabelka pri údržbe ešte viac neutrpela.
Ako vyčistiť semišovú kabelku?
Kabelky z brúsenej kože (semišu) bývajú náchylnejšie na zašpinenie, pretože viac zachytávajú prach a iné nečistoty z okolia. Ich údržba si teda vyžaduje viac času a pozornosti.
Rovnako ako kožu je nutné aj semišové značkové kabelky pravidelne impregnovať. Svetlejšie farby však niekedy po aplikácii impregnačných prípravkov ľahko stmavnú. Preto radšej impregnát najprv otestuje nanesením na miesto, ktoré nie je pri kabelke toľko na očiach.
Menšie nečistoty odstránite zo semišovej kabelky gumovou kefkou, s pomocou ktorej udržíte pekný vzhľad kabelky po dlhšiu dobu. Po „učesaní“ kefkou stačí povrch dámskej kabelky prejsť bielou handričkou.
S odolnejšou špinou si poradí pena na semiš, ktorú vždy aplikujte podľa návodu od výrobcu. V prípade, že ide o výraznejšie škvrny, býva jednoduchšie zveriť semišovú kabelku do rúk profesionálov, ktorí majú s čistením materiálov viac skúseností.
TIP: Nechcete venovať čisteniu kabelky príliš veľa času? Kúpte si radšej model vyrobený z kože. Na rozdiel od semišu totiž vyžadujú menšiu starostlivosť.
Ako vyčistiť kabelku z umelej kože?
Pri čistení kabeliek z koženky platia podobné pravidlá ako vo vyššie uvedených prípadoch. Klasické nečistoty, prípadné drobné zafarbenia od legín alebo iných druhov nohavíc stačí umyť pomocou navlhčenej handričky.
Pri čistení nepoužívajte nadmernú silu, aby ste povrch kabelky nepoškodili. Následne sa krúživými pohybmi pokúste odstrániť usadenú špinu.
Na internete nájdete množstvo ďalších rád, ako pri čistení kabelky z umelej kože postupovať. Niektoré z nich zahŕňajú použitie čistiacich prostriedkov do domácnosti, zubnej pasty alebo odličovadla.
Ak si nie ste istí, najjednoduchšie je opýtať sa na predajni alebo v špecializovanej firme, ktorá sa na čistenie podobných materiálov zameriava.
Ako vyčistiť vnútro kabelky
Aby ste sa nemuseli báť otvoriť svoju kabelku na verejnosti, nie je od veci ju občas vyčistiť aj zvnútra. Máme pre vás niekoľko osvedčených rád ako na to.
1. Zbavte sa nepotrebných predmetov. Použité papierové vreckovky, obal od nedojenej tyčinky alebo prázdna fľaštička od parfumu? Preč s nimi. Nepoužívané predmety zaberajú vo vašej kabelke miesto a zbytočne zvyšujú jej hmotnosť, čo vám na komforte pri jej každodennom nosení tiež dvakrát nepridá.
2. Prevráťte podšívku. Nastal čas obrátiť kabelku "naruby". Predtým, než sa pustíte do čistenia vnútorných priestorov kabelky, odstráňte omrvinky a iné drobné smietky, ktoré sa na podšívke ľahko zachytia.
3. Vyčistite podšívku a nechajte ju riadne uschnúť. Šmúh od rúžu alebo atramentu sa zbavíte pomocou handričky, ktorú pred použitím namočte do mydlovej vody. Akonáhle budete s čistením hotoví, nechajte podšívku vyschnúť pri izbovej teplote na suchom mieste.
TIP: Dámske kabelky nedávajte uschnúť na kúrenie. Najmä pri výrobkoch z kože totiž môže pôsobením vysokých teplôt dochádzať k deformáciám materiálu.
4. Udržujte v kabelke poriadok. Písacie potreby alebo okuliare nešetrným prenášaním ľahko poškodíte. Pokiaľ sa vám v kabelke navyše zmiešajú s ďalšími vecami, môže ich vyhľadanie trvať celú večnosť.
Riešenie? Uložte krehké predmety do puzdier. Ochránite ich pred ujmou a ľahko ich v útrobách kabelky dohľadáte, až ich budete potrebovať.
Či už máte crossbody kabelku alebo listovú kabelku, vždy im venujte zodpovedajúcu starostlivosť. Predĺžite ich životnosť, a aj po rokoch nosenia bude stále vyzerať skvele.