Ako sa starať o kožené topánky – Návod krok za krokom

 S dobre udržiavanou koženou obuvou zabodujete v akejkoľvek situácii: na pracovnej schôdzke, večeri s drahou polovičkou alebo pri návšteve divadla. Prečítajte si, ako sa starať o kožené topánky v zime aj počas iných častí roka, aby ste zamedzili ich opotrebovaniu a zanechali vždy skvelý dojem.

1111

Ako sa starať o (novú) koženú obuv?

Správna starostlivosť o kožené topánky nie je vo svojej podstate nijako zložitá. Záleží však na type kože a druhu nečistôt, ktorých sa chcete zbaviť.

Čistenie kožených topánok rozdeľujeme do troch základných krokov:

  • Odstránenie nečistôt

  • Krémovanie

  • Impregnovanie

1. Odstránenie nečistôt

Po každom nosení odstráňte z kožených topánok nečistoty, ktoré sa prilepili na ich povrchu. Najprv topánky utrite jemnou handričkou. Týmto spôsobom sa väčšinou vysporiadate s drobnými nečistotami aj blatistými šmuhami.

Na odolnejšiu špinu použite čistiacu penu, ktorú nanesiete handričkou alebo mäkkou hubkou. Pena kožu hĺbkovo vyživí, aby naďalej ostala vláčna a udržala si svoj pôvodný vzhľad.

TIP: Kožené topánky nikdy nesušte priamo pri radiátore. Pri vysokých teplotách dochádza k vysychaniu alebo deformáciám materiálu.

2. Krémovanie

Pri výbere krému na topánky si najskôr ujasnite, aký výsledok chcete docieliť:

  • Krémy na báze včelieho vosku zvýšia lesk a sýtosť farieb.

  • Krémy na báze tukov sa lepšie vsiaknu a zaistia koži matnejší vzhľad.

Krém nanášajte na obuv rovnomerne a šetrnými krúživými pohybmi ho „vmasírujte“ do kože. Potom uložte topánky na suché miesto s dobrým prístupom vzduchu a počkajte, až uschnú.

Suché kožené topánky zľahka preleštite handričkou alebo kefou na čistenie obuvi. Akonáhle máte hotovo, zostáva posledný krok.

3. Impregnovanie

Kvalitná impregnácia vytvorí na povrchu kože ochranný filter, ktorý odpudzuje vlhkosť a zabraňuje usadzovaniu drobnejších nečistôt.

TIP: O nubuk alebo brúsenú kožu (semiš) starajte obzvlášť citlivo a používajte prípravky, ktoré sú pre tieto druhy kože určené. V prípade bielej koženej obuvi si vyberte impregnáciu pre svetlé odtiene, ktorá nespôsobí zošednutie obuvi.

Ak ste vykonali všetky uvedené kroky, máte hotovo. Ale žiadna impregnácia nevydrží naveky. Koža je prírodný materiál a údržbu je nutné pravidelne opakovať - ​​ideálne aspoň raz mesačne.

Starostlivosť o kožené topánky v zime

Zimné mesiace sú pre koženú obuv náročnou skúškou: sneh, mráz a posypová soľ koži neprospievajú.

Dôkladná starostlivosť o kožené pánske či dámske topánky je teda počas zimných mesiacov nevyhnutná. Postup je pritom totožný – musíte ho však opakovať častejšie.

  • Odstraňovanie soli: Po príchode domov umyte kožené topánky vlhkou handričkou a použite krém alebo sprej určený špeciálne na kožu. Posypové zmesi obsahujú látky, ktoré môžu kožu nenávratne poškodiť, pokiaľ ich včas neodstránite.

  • Impregnácia: Ak sa dennodenne brodíte zmrznutým snehom, povrch kožených topánok dostáva poriadne zabrať. V takýchto situáciách impregnujte obuv častejšie – pokojne aj raz týždenne. Znížite tak riziko ich poškodenia.

TIP: Patríte medzi milovníčky koženej módy? Prečítajte si, ako sa starať o koženú kabelku, aby ste sa s ňou kedykoľvek mohli pochváliť priateľom alebo kolegyniam v práci.

Starostlivosť o kožené topánky zahŕňa aj správne skladovanie

Pokiaľ nosíte koženú obuv len časť roka, nezabudnite na prevenciu ani v časoch, kedy ich nepoužívate každý deň:

  • Kožené topánky ukladajte na suché a vzdušné miesto so stabilnou izbovou teplotou.

  • Pred uložením topánok do šatníka sa uistite, že dôkladne preschli. Neodparená vlhkosť môže spôsobiť plesnivenie alebo skrátiť životnosť topánok.

  • Používajte napínače, vďaka ktorým si kožené topánky uchovajú pôvodný tvar. Aj keď ich nebudete nosiť dlhší čas.

Pri správnej údržbe vám kožené tenisky alebo napríklad mokasíny vydržia dlhé roky, a čo viac - stanú sa vašou vizitkou doslova na každom kroku.